محصول جدید ابر آروان با نام Shell ابری که به‌تازگی رونمایی شده است ترکیبی از یک محیط توسعه‌ی یکپارچه (Cloud IDE) و ترمینال سفارشی‌سازی‌شده آنلاین (Cloud Shell) است که امکانات متنوعی را در اختیار فعالان حوزه‌ی تکنولوژی قرار می‌دهد.

کارشناسان DevOps، SREها و Sysadminها که کارشان در حوزه‌ی Development و Operation است، از جمله مخاطبان Shell ابری آروان هستند که می‌توانند از این محصول برای توسعه و رساندن امن و آسان پروژه‌ها‌ از محیط توسعه به پروداکشن استفاده کنند.

با شل ابری آروان می‌توان در یک محیط یکسان اپلیکیشن را توسعه داد و به محیط پروداکشن برد. یکسان بودن محیط توسعه و پروداکشن سبب می‌شود متغیرهایی مانند Dependencyها  و RunTimeها خللی در عملکرد پروژه ایجاد نکنند. هم‌چنین نزدیک بودن محیط توسعه و پروداکشن سرعت استقرار و انتشار سرویس را بالا می‌برد.

 

محصول Shell ابری آروان چگونه به کارشناسان DevOps کمک می‌کند؟

پوزیشن شغلی DevOps برای از میان برداشتن گپ دانشی بین توسعه‌دهندگان (Developers) و ‌Sysadminها که در حوزه‌ی Operation فعالیت می‌کنند، ایجاد شده است. Shell ابری آروان هم با دربرداشتن ابزارهای توسعه و مدیریت زیرساخت ابزار مناسبی برای کارشناسان DevOps فراهم کرده است. از مزایا و امکانات این محصول برای کارشناسان DevOps، SREها و Sysadminها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محیط یکسان برای توسعه و پروداکشن

تفاوت سیستم‌ها و کانفیگ‌ها سبب می‌شود اپلیکیشنی که روی لپ‌تاپ توسعه‌دهنده به خوبی کار می‌کند در محیط پروداکشن دچار مشکل باشد. Shell ابری آروان با فراهم کردن محیطی یکسان بر بستر ابر برای توسعه و فرآیند Operation این مشکل را از میان برداشته است.

  • دسترسی به ابزارهای مورد نیاز برای Operation به‌شکل از پیش نصب شده

برای رساندن امن و تست‌شده‌ی  یک اپلیکیشن از محیط توسعه به محیط پروداکشن به ابزارهای Automation مانند Ansible و Terraform هم‌چنین ابزارهای مدیریت زیرساخت مانند Kubectl و Helm نیاز است.

مزیت شل ابری آروان دسترسی به تمام ابزارهای مورد نیاز Sysadminها، کارشناسان DevOps و SREها به‌شکل پیش‌فرض و از پیش نصب شده است و این ابزارها به‌شکل مستمر در حال افزایش و به‌روزرسانی هستند. بنابراین نیازی به صرف زمان برای نصب و نگهداری از این ابزارها نیست و بیش‌‌تر می‌توان روی Deliver کردن بهینه‌ و مقیاس‌پذیری به موقع اپلیکیشن تمرکز کرد.

بیش‌ از ۱۰۰ بسته‌ی نرم‌افزاری لینوکس در Shell ابری آروان در اختیار کاربران قرار دارد و قابلیت شخصی‌سازی این فضا با اضافه کردن دیگر بسته‌‌های نرم‌افزاری لینوکس وجود دارد.

ابزارهایی که به شکل پیش‌فرض در shell ابری آروان دردسترس هستند، عبارتند از: Helm, Ansible, OpenSSL, Python3, Terraform, mysql-client.

به‌علاوه با توجه به این‌ که Shell ابری آروان وابستگی به لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی را از بین می‌برد، ابزارهای مورد نیاز برای کار به محض دسترسی به اینترنت و از طریق مرورگر در اختیار کاربران است.

  • دسترسی به ابزارها و زبان‌های برنامه‌نویسی به‌شکل از پیش نصب شده

باتوجه به این که فعالیت کارشناسان ‌DevOps تلفیقی بین Development و Operation است، ابزارهای مورد نیاز توسعه‌ی محصول هم در Shell ابری آروان در دسترس کاربران قرار دارد. زبان‌های برنامه‌نویسی پراستفاده به‌شکل پیش‌فرض در Shell ابری آروان موجود است؛Python, Java, Go, PHP, JavaScript, TypeScript, C, Perl.

هم‌چنین باتوجه به امکان توسعه‌ی آنلاین با Cloud IDE ابر آروان، بیش‌تر افزونه‌های کاربردی VSCode مانند SSH Client برای کنترل ابرک‌های IaaS و Thunder Client برای تست  APIها به‌شکل پیش‌فرض در Shell ابری آروان موجود است. از افزونه‌های از پیش نصب شده می‌توان بهSQL/NoSQL, ChatGPT, Jupyter Notebook, Redis Client, Ansible, Gitlens, Mintelify doc writer, Drawio اشاره کرد.

  • هماهنگ با API و CLI آروان

محصول Shell ابری با API و CLI آروان هماهنگ است؛  خط فرمان یا CLI کانتینر ابری آروان (Cloud Container) از پیش روی شل ابری نصب و  Configشده است و می‌توان با آن اپلیکیشن‌ها را مدیریت، مستقر و منتشر کرد. هم‌چنین پس از انتشار می‌توان لاگ‌ آن را در کانتینر ابری آروان مشاهده کرد.

  • توسعه‌ و مدیریت سرویس‌ها حتا با موبایل و تبلت

با توجه به ماهیت ابری این محصول، حتا با تبلت و موبایل هوشمند هم می‌توان با استفاده از مرورگرها وارد Shell ابری آروان شد و سرویس‌های ابری را توسعه داد و مدیریت کرد.

امکانات گسترده‌ی Shell ابری آروان که همه جا در دسترس است، در هر زمان می‌تواند به شما کمک کند با استفاده از مرورگرهای مختلف سرویس‌های ابری را توسعه دهید و مدیریت کنید.

از دیگر ویژگی‌ها و امکانات Shell ابری آروان می‌توان به دسترسی به Git، ذخیره‌سازی دایمی داده‌ها، استفاده از منابع بر بستر ابری به‌جای منابع لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی، امکان شخصی‌سازی، یادگیری توسعه‌ بر بستر ابر (Cloud Native) و امکان توسعه به‌کمک هوش مصنوعی اشاره کرد.

 

نحوه‌ی قیمت‌گذاری Shell ابری آروان

از Shell ابری مانند سایر محصولات ابر آروان می‌توان به‌شکل PAYG استفاده و به‌ازای میزان مصرف هزینه پرداخت کرد. کاربران می‌توانند در قالب بسته‌های  3core, 4core,8core,16core, 20coreاز Shell ابری آروان استفاده کنند.

هم‌چنین با توجه به قیمت‌گذاری این محصول به‌شکل PAYG امکان استفاده از کلادشل ابر آروان برای مصارف مختلف مانند تست کم‌هزینه‌ی سرویس تا توسعه‌ی محصول وجود دارد. به‌علاوه برای مدیریت هزینه‌ها می‌توان میزان CPU و Ram را با هر بار اجرای Shell افزایش یا کاهش داد. این افزایش و کاهش سبب تغییر در داده‌های موجود در Disk نخواهد شد. امکان ارتقای Disk در بسته‌های بالاتر وجود دارد.

برای بررسی و تست Shell ابری آروان، علاقه‌مندان می‌توانند در هر ماه ۵ ساعت به‌شکل رایگان از بسته‌ی 4core و دیسک 40GB استفاده کنند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *